Connect with us

Кошарка

Сите беа шокирани кога дознаа колку е „тежок“ Леброн Џејмс

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња Леброн Џејмс (37) и официјално стана милијардер.

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс заработил огромни суми од договорот и разни други работни места во текот на речиси 20 години од неговата професионална кариера, а магазинот Форбс објави дека ЛБЏ и официјално станал милијардер.

Џејмс во изминатата година заработи 121 милион долари. Тоа беше доволно за да стане милијардер и неговото богатство сега се проценува на нешто повеќе од милијарда долари.

Тој е првиот активен кошаркар кој го постигнал овој успех. Некогашните НБА играчи беа милијардерите Мајкл Џордан и Коби Брајант, но тоа им успеа само по пензионирањето.

Богатството на Леброн сигурно ќе продолжи да расте во наредните години. Покрај договорот започнал и разни бизниси и парите само ќе се таложат без дилема.

Џејмс се уште е активен на кошаркарските терени. Моментално е член на Лос Анџелес Лејкерс, со кого ја освои титулата во НБА во 2020 година.

Сепак, претходната сезона беше една од најнеуспешните во неговата кариера. Лејкерси не влегоа во плејофот и тоа беше жесток удар за еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.

ЛБЏ, да потсетиме, играше и за Кливленд Кавалирс и Мајами Хит. Четири пати беше шампион во НБА и МВП.

Facebook