Connect with us

Uncategorized

Сити го потопи Шалке во осминафиналето на ЛШ


Фудбалерите на Манчестер Сити неочекувано многу лесно се пласираа во четвртфиналето од Лигата на шампионите откако во реваншот на својот стадиот го совладаа германски Шалке дури со 7:0 (3:0), а во првиот натпревар во Гелзенкирхен, исто така, победија „Граѓаните“ со 3:2.

За само осум минути во првото полувреме Сити ппостигна три гола. Првата поголема можност ја имаше Серхио Агуеро, но неговиот шут од близина во 14 минута го запре стативата. Во 33 минута Врума го собори Бернардо Силва во шанса за гол а Агуеро со „паненка“ го реализираше ударот од белата куќа. Само три минути подоцна Аргентинецот го постигна и вториот гол а по одличното проигрување на Рахим Стерлинг, Агуеро од близина погоди низ нозете на голманот Фарман. Овој гол беше признаен дури по триминутната консултација со ВАР технологијата. Во 43 минута на 3:0 зголеми поранешниот играч на Шалке, Лерој Сане кој на додавање на Зинченко погоди откосо од левата страна.

Во 56 минута Стерлинг постигна погодок на додавање на Сане, но и овој погодок беше признаен по проверките со ВАР. Во 71 минута Сити го постигна и петтиот гол, повторно асистент беше Сане а стрелец беше Бернардо Силва. Во 78 минута катастрофата на Шалек ја потврди младиот Фил Фоден а во 85 минута ја запечати Габриел Жезус со приземен удар.Извор: Netpress

Реклама
Реклама

Повеќе од Uncategorized

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com