Поврзи се со нас

Кошарка

Смит: НБА воведува премногу строги ограничувања за гостите на играчите кои можат да дојдат во кампусот

Орландо, 14 август 2020 (МИА) – Добро познатиот американски ТВ-презентер Стивен Ејми Смит смета дека НБА наметнува премногу строги ограничувања на гостите кои по првата рунда од плеј-офот можат да дојдат во кампусот каде што се сместени играчите.

-текстот продолжува по рекламата-

Претходно беше познато дека на играчите ќе им биде дозволено да поканат не повеќе од четири гости по 1. коло. Само членовите на семејството и блиските пријатели им е дозволено да влезат во кампот. На кошаркарите им е забрането да поканат лични тренери, готвачи, терапевти за масажа, стилисти, деловни партнери и агенти во кампусот, освен ако не се членови на семејството.

– Мислам дека лигата ја преминува линијата на толерантност. Прво, кој се тие да одлучат што е важно за некоја личност, а што не? Ми се чини дека можете да го ограничите списокот на гости на една личност, а тие ќе решат кој ќе биде тоа. Лигата не треба да ја утврдува блискоста. Може да сретнете некого пред еден месец, а оваа личност да игра поважна улога во вашиот живот од некој што го познавате многу години. Мислам дека лигата треба да биде внимателна во врска со ваквите ограничувања, истакна Смит.

-текстот продолжува по рекламите-

По прекинот поради пандемијата на коронавирус, НБА лигата продолжи со натпревари кои се играат во комплексот „Дизни“ во Орландо. зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама