Стемфорд Бриџ слави: Челзи ја надополни негативата од Дортмунд

Фудбалерите на Челзи по голема борба успеаја да ја елиминираат Борусија Дортмунд и да се пласираат во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Откако германскиот тим победи со 1:0 на првиот меч во Дортмунд, беше 2:0 за Челзи во реваншот во Лондон.

Навивачите на „сините“ направија пеколна атмосфера на „Стемфорд Бриџ“, каде нивните миленици успеаја да ја надополнат негативата од првиот натпревар во Вестфалија.

Скапоцениот тим на Грем Потер , свесен дека само во Лигата на шампионите може да го подобри впечатокот од оваа блескава сезона, решително тргна од првата минута на голот на Германците.

Следуваа напади, можности и полуприлики, Жоао Феликс , капитенот Матео Ковачиќ , Каи Хаверц ја погодија гредата, а десет минути подоцна неговиот гол беше поништен поради офсајд.

Неуспешните обиди продолжија до 43. минута, кога минијатурниот Рахим Стерлинг на крајот му донесе водство на Челзи. Бен Чилвел му додаде од левата страна, Стерлинг најпрво ја промаши топката, но во вториот обид буквално ја смести зад голманот Александер Мејер – 1:0 за ерупција од ентузијазам на Стемфорд Бриџ.

Тоа беше само увертира за уште побурното второ полувреме. Се започна со пенал за домашните. Мариус Волф играше со рака во својот шеснаесетник, холандскиот судија Дани Макели најпрвин рече дека играта треба да продолжи, но по повик од ВАР собата досуди најстрога казна. Каи Хаверц ја погоди стативата уште од првиот обид, но судијата побара да се повтори ударот и овојпат германскиот претставник не погреши – 2:0 за Челзи.

Сега фудбалерите во жолто-црни дресови беа во црвено и почнаа поагресивно да напаѓаат кон голот на домаќините. Ќе остане запаметен големиот гол за Борусија, кој го имаше младиот англиски ас Џуд Белинген , но тој беше речиси непрецизен. Своите шанмси ги пропуштија и Реина, Волф, Жиле …

До крајот на натпреварот, играта беше целосно отворена, имаше шанси на двете страни, но немаше повеќе голови. Голема победа на Челзи и славје на Стемфорд Бриџ.

Ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето во Лигата на шампионите е закажана за петок, 17 март.