Поврзи се со нас

Фудбал

Тага на Стемфорд Бриџ, Саутемптон во 93-та минута до 3:3

Челзи беше домаќин на Саутемптон во петтото коло од англиската Премиер лига и на крајот остана без победа (3:3).

Дефинитивно Френк Лампард имаше на располагање одличен тим, но очигледно е дека ќе биде потребно малку време за да се состави сето тоа. Плавите денес постигна три гола, но не беше доволно…

Започна добро за домаќините. Тимо Вернер најпрво погоди за 1:0 во 15-та минута, а потоа во 28-тата минута по одличната топка Жоргињо успеа да го лобовира противничкиот голман, и мирно да ја смести топката во мрежата со глава.

Во тоа време се чинеше дека Челзи рутински ќе дојде до победа, но гостите се враќаат. Дени Ингс во 43. минута намали на 2-1, а во 57. минута асистентот на првиот гол Чарли Адамас погоди за израмнување.

За среќа на домашниот тим, расположениот Вернер несебично додаде во Хаверц во 59-та минута, а Германецот мирно погоди за 3:2. Домашниот тим имаше неколку полу-шанси да го реши проблемот со победникот, а кога тоа не го стори, следеше шок.

По прекинот, Волкот шутира, Вестергард малку ја допира топката и на крајот го матира Кепа за голем бод за гостите.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама