Поврзи се со нас

Фудбал

Того завиен во црно, фудбалерот почина на тренинг во понеделникот

Трагичниот настан се случи во понеделникот кога Тогозе Ави Тои почина на тренинг.

Тои се чувствуваше лошо на теренот за време на еден тренинг на неговиот тим, на крајот ја изгуби свеста и неговата смрт наскоро беше потврдена. Пристигнувањето на брза помош не го спаси фудбалерот.

Тои и нивниот тим АСКО Кара се подготвуваа за прелиминарната рунда во ЦАФ, бидејќи требаше да играат против Расинг Клуб Абиџан од Брегот на Слоновата Коска.

Кобниот инцидент е втор што се случи во тогоанскиот фудбал во последните месеци, откако Коси Кудагба од АСЦ Кара почина од маларија на 25-годишна возраст во јуни минатата година.

loading...

Facebook