Connect with us

Фудбал

Томас Тухел објасни за Лукаку

Менаџерот на Челзи, Томас Тухел објасни зошто решил да го остави напаѓачот Ромелу Лукаку надвор од групата за натпреварот од 21. коло на Премиер лигата против Ливерпул.

„Целата ситуација околу Лукаку стана премногу бучна, а се се случи пред натпреварот. Секако, имавме разговор, двапати разговаравме на оваа тема со челниците на тимот, но потоа сфативме дека инцидентот е премногу коментиран и има исто така. остана малку време за натпревар.

Ја одложивме одлуката, но имаме важен натпревар, моравме да го одбраниме тренажниот процес. Мора да има целосен фокус на натпреварот, така што оставањето на Ромелу надвор од групата беше најлесната работа, па го направивме тоа.

Одлуката беше тешка, но мислам дека мораше да се донесе“, изјави Тухел за Sky Sports.

Реклама

Facebook

Реклама