Connect with us

Фудбал

Трагедија! Хрватски фудбалер почина откако колабирал на теренот

Дваесет и тригодишниот хрватски фудбалер Марин Чачиќ го загуби животот по три дена во кома, откако претходно се онесвести на теренот за време на тренингот со неговиот тим НК Неха Сини, објавија тамошните медиуми.

Од клубот објаснија дека штом момчето колабирало, лекарите реагирале што побрзо и правилно. Брзата помош за неколку минути пристигнала на стадионот, по што Марин Чачиќ бил пренесен во најблиската болница. Таму лекарите откриле срцев удар за време на вежбање.

Потоа бил ставен во кома додека лекарите неуморно се бореле да му го спасат животот. И покрај нивните максимални напори, младиот човек беше прогласен за мртов доцна на 23 декември. Сите три дена, градот Сини, 25 километри североисточно од Сплит во далматинскиот регион, испраќаше охрабрувачки пораки до него и неговото семејство.

Роден во Госпиќ во 1998 година, младиот човек е тинејџер од Риека и е прогласен за еден од врвните таленти во детството и адолесценцијата. На 17 години почнал да игра машки фудбал во Нехаи Сини, потоа една година во италијанската Серија Д, па на 19 години потпишал со третолигашот Тране Загреб. Поминал една година во Јединство (Бихаќ) во Босна и Херцеговина, а потоа се вратил во Нехаи.

Немаше ништо за грижа во неговото медицинско досие за отчукувањата на срцето, а фактот што смени толку многу тимови можеше да им даде на некои лекари индикација за проблем.

Реклама

Facebook

Реклама