Connect with us

Кошарка

Трипл-дабл на Јокиќ, Мареј нереален – Денвер води со 2:0! (ВИДЕО)

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ го забележа седмиот трипл-дабл во овогодинешниот плеј-оф, но најголема заслуга за победата на Денвер над ЛА Лејкерс од 108:103 има Џамал ​​Мареј. Мареј одигра катастрофални три четвртини, но во четвртата одигра како најдобар кошаркар во светот. Канаѓанецот постигна 23 од своите 37 поени во четвртата четвртина.

Јокиќ натпреварот го заврши со 23 поени, 17 скока и 12 асистенции, а интересно е што не постигна кош во последниот дел. Џамал ​​погоди речиси се, а Денвер успеа да го скрши отпорот на Лејкерси кои три четвртини беа подобриот тим на теренот.

Кај Лејкерси, Ривс и Џејмс постигнаа 22 поени, Хачимура 21, а Дејвис 18, но со очајни 4-15 од поле.