Connect with us

Фудбал

Тухел во врати Лукаку во составот, дали следува извинување на Белгиецот за контроверзното интервју?!

Напаѓачот Ромелу Лукаку ќе биде во составот на Челзи за натпреварот од англискиот Лига Куп против Тотенхем.

Извори блиски до играчот изразуваат надеж дека Ромелу јавно ќе се извини за неговите изјави дека погрешил што си заминал од Интер. Сите страни сакаат да ја остават оваа ситуација во минатото, пишува „The Guardian“.

Средбата меѓу германскиот специјалист и белгискиот напаѓач беше продуктивна. Директорката на Челзи, Марина Грановскаја зеде активно учество во решавањето на конфликтот меѓу Тухел и Лукаку.

Фудбалерите и раководството на лондонскиот клуб ја поддржаа одлуката на Тухел, кој не го вклучи Лукаку во составот за натпреварот од 21. коло на Премиер лигата со Ливерпул (2:2). Зборовите на напаѓачот го разочараа Тухел. Тој беше незадоволен што таква ситуација се случи пред важниот натпревар против Ливерпул.

Оваа сезона 28-годишниот фудбалер одигра 18 натпревари во сите натпреварувања за лондонскиот клуб и постигна седум голови.

Реклама

Facebook

Реклама