Поврзи се со нас

Фудбал

УЕФА ја шокираше Северна Ирска: Ни должни ни виновни беа исфрлени

Северна Ирска испадна во Лигата Ц на Лигата на нациите без борба.

Северна Ирска вечерва ја пречекува Романија, но без оглед на исходот од тој натпревар, оваа селекција се сели во Лигата Ц.

УЕФА и додели три бода на Романија поради откажаниот натпревар против Норвешка во неделата, што беше доволно за Романците да го обезбедат третото место и да останат во Лигата Б и следната сезона.

Оваа одлука УЕФА ја донесе официјално само три и пол часа пред натпреварот помеѓу Северна Ирска и Романија, па ќе се игра вечерва од 20,45 часот без никакво резултатско значење.

Северна Ирска неодамна остана без Европско првенство бидејќи на домашен терен беше поразена од Словачка, а во Лигата на нациите забележа осум порази на последните девет натпревари.

Говорејќи во вторникот, менаџерот Јан Бараклоу изјави дека неизвесноста околу нивната судбина во врска со откажувањето на натпреварот помеѓу Романија и Норвешка нема да влијае на нивните подготовки за натпреварот во среда.

“Имаме план за игра, работевме на работи и ги знаеме заканите што не очекуваат кога станува збор за репрезентацијата на Романија. Ќе победиме и тоа нема да се промени без оглед на одлуката на УЕФА.”

loading...

Facebook