Connect with us

Други спортови

Уште една тениска ѕвезда е депортирана од Австралија

Чешката тенисерка Рената Ворачева нема да учествува на Австралија Опен. Таа беше приведена од австралиските власти и сместена во хотелот за бегалци, каде што е сместен Новак Ѓоковиќ.

Причините за притворот се исти како и за Ѓоковиќ. На тенисерката и е суспендирана визата, иако таа е во Австралија од минатиот месец. Таа доби и медицински исклучок како Ѓоковиќ.

Чешката амбасада во Канбера соопшти дека 38-годишниот тенисер „одлучил што поскоро да ја напушти Австралија и нема да учествува на турнирот во Мелбурн“. Прецизираат и дека објаснување за ситуацијата очекуваат од МВР на Австралија.

Реклама

Facebook

Реклама