Поврзи се со нас

Фудбал

Уште од распадот на Југославија, Барселона немаше ваков кошмар на почетокот на сезоната

Барселона синоќа во Мадрид беше поразена од Атлетико во 10. коло од шпанската Ла Лига.

Конечно, Атлетико ја освои Барселона во натпревар од првенството во последните 10 години под водство на Диего Симеоне, благодарение на недиспонираниот гостин од Каталонија и големата глупост на германскиот голман Марк-Андре тер Штеген.

Германецот истрча од голот во стилот на неговиот сонародник Мануел Ноер, но Јаник Караско прв стигна до топката, го заобиколи и ја испрати во мрежата.

Овој пораз ја разбуди кризата во Барселона. Каталонците се во финансиски проблеми, нивните главни играчи имаа голема желба да си заминат или може да го сторат тоа наскоро, клубот неодамна остана без целосно управување, а навивачите се молат на Бога тренерот Роналд Куман да си замине …

Сето ова предизвика очаен почеток на сезоната и ретко кој се сеќава кога последен пат Барса имаше толку лошо отворање на сезоната. Последен пат Барса освои 11 поени по осум воведни натпревари кога Југославија се распаѓаше, во сезоната 1991/92. Оттогаш, односно скоро три децении, немаше толку лошо отворање на сезоната.

Барса е на само четири бода од зоната за испаѓање, а дури и најзагрижените и најоптимистични навивачи веќе го прифатија поразот и се откажаа од титулата …

loading...

Facebook