Важна победа за Милан во борбата за Лигата на шампионите

Во мечот од 31. коло во Серија А, Милан беше домаќин на Џенова, и славеше со 2:1.

Се чини дека на Милан му е полесно да победи на гостување отколку на својот „Сан Сиро“, па затоа денес се намачи со Џенова на домашен терен, но сепак оствари многу значајна победа во борбата за Лигата на шампионите.

По само 13 минути игра, Анте Ребиќ погоди за 1:0, но одбраната на Милан капитулираше во 37. минута, а голот за 1:1 го постигна Матија Дестро, поранешен член на „росонерите“.

Во продолжение, Милан немаше избор, мораше да оди на победа без нивниот прв стрелец Златан Ибрахимовиќ, кој не настапи поради суспензија.

Нападите на „росонерите“ се исплатеа, бидејќи во 68. минута напаѓачот на гостите Скамака си постигна автогол и тоа конечно ја реши Џенова.

Милан имаше среќа на неколку минути пред крајот кога Кјаер и Томори ги блокираа обидите на играчите на Џенова од гол-линијата, па натпреварот заврши 2: 1.

Милан е на второто место со 66 бода, додека водечкиот Интер има 74 бода и натпревар помалку, бидејќи вечерва гостува кај Наполи. За само три дена, Милан ќе одигра нов натпревар и ќе биде домаќин на Сасуоло.

Џенова со 32 поени допрва треба да обезбеди опстанок во Серија А, но има големи шанси да освои вредни бодови кон средината на следната недела, кога ќе го пречека Беневенто.