Connect with us

Фудбал

Вест Хем го елиминира Лидс во елитното дерби на ФА Купот

Головите на Мануел Лансини и Џаро Боуен му помогнаа на Вест Хем да победи уште еден елитен англиски клуб, Лидс Јунајтед и да ги пласира „чеканите“ во четвртото коло од ФА Купот.

Лансини отвори во блиску Лондон од непосредна близина, откако ударот на Никола Власиќ беше блокиран од Елан Мели.

Импресивниот Бовен го удвои резултатот за Вест Хем во додаденото време од мечот по елегантното додавање на Мајкл Антонио во брз контранапад, пред кој Лидс се обиде да бара израмнување во британската престолнина.

Гостите од Лидс беа блиску до гол во вториот дел, откако Џек Харисон и Даниел Џејмс промашија, а тимот не успеа да потпише на стадионот во Лондон.

Реклама

Facebook

Реклама