Поврзи се со нас

Фудбал

Видал се преселил во Интер поради Конте

Милано, 7 ноември 2020 (МИА) – Фудбалерот за врска на Интер, Артуро Видал објасни зошто се приклучи на италијанскиот тим од Барселона.

– Се преселив во Интер затоа што ова е сериозен проект со кој се занимава наменски тренер. Тука сум, пред сè, поради Антонио Конте. Работевме заедно во Јувентус три години, тоа беше незаборавно искуство. Тој сакаше да ме види во тимот, разговаравме многу минатото лето, клубот направи се за да се реализира трансферот. Конте е сè уште ист како во Јувентус. Тој го сака фудбалот и ја соопштува својата желба за победа на играчите. Тој се лути кога играчите прават грешки, и зборува за тоа пред целиот тим, изјави Видал за „Кориере дело Спорт“.

Интер по шест кола во Серија А има 11 бода за во моментов 6. место. зс/

loading...

Facebook