Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Елмас доби шанса, Јувентус и Наполи си подадоа рака

Екипите на Јувентус и Наполи ремизираа  1:1  во дербито на 20. коло од италијанската Серија А. Во првото полувреме Дрис Мертенс ги доведе гостите во резултатски водство, а набргу по продолжението на натпреварот Федерико Киеза го врати паритетот со својот четврти гол во сезоната.

Натпреварот започнува со можност за домаќините. Вестон Мекени ја искористи мешаницата во противничкиот шеснаесетник и прекина центаршут, но недостигаше прецизност во неговиот удар со глава. Следуваше нова шанса за „црно-белите“, која ја потроши Адриен Рабио. Францускиот репрезентативец стигна до лукаво кратко додавање, но ја испрати топката високо над гредата.

Речиси секој напад на Јувентус завршуваше со удар. Овој пат Киеза си ја испроба среќата со силен удар, но овој пат покрај вратата. Но, одговорот на Наполи беше јасен. Во средината на првото полувреме гостите поведоа преку Дрис Мертенс, кој одлично го проигра Матео Политано и со дијагонален удар ја запрепасти „Старата дама“.

По голот, улогите се сменија и на крајот од првиот дел Пјотр Зелински елегантно шутираше од работ на шеснаесетникот, но Војчех Шчесни мирно интервенираше и изведе корнер. Секунди пред паузата Наполи доби директен слободен удар од добра далечина. Со својот настап Мертенс поведе, шутирајќи доста слабо.

И второто полувреме започна со шанса за Јувентус. Мората овој пат совлада перфектно додавање, отвори простор за удар и шутираше, но топката прелета над гредата.

За разлика од првото полувреме, брзиот напад на „бјанконерите“ сепак вроди со плод и не поминаа 10 минути и продолжението на играта Федерико Киеза го врати резултатот. Репрезентативците на Италија земаа одбиена топка и одлично ја испратија во долниот лев агол од голот на Оспина.

Седум минути подоцна Киеза проба нешто уште поубаво. Офанзивниот играч за врска упати атрактивен удар од воздух, но за жал топката падна на дофат на наполитанскиот чувар, кој одлично одбрани.

Следеше нова шанса за Дрис Мертенс, чиј елегантен удар од работ на шеснаесетникот беше одбиен од редар од другата страна на теренот. До крајот на мечот темпото се намали и само во дополнителното време Мојс Кин доби златна можност да им донесе победа на „бјанконерите“, но ја испрати топката надвор од рамките.

Така и двете екипи земаа бод од натпреварот. Наполи останува трет со бод, но веќе има 40 бодови во својот актив, додека Јувентус е петти со 35. 

Реклама

Facebook

Реклама