Connect with us

Кошарка

ВИДЕО: Кајри ќе мора да ги научи форите на Лук во Далас

Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг во последно време се тандемот на Далас, кој би требало малку побрзо да ги турне Маверикс до врвот на НБА и можеби до титулата. Словенечката и американската суперѕвезда ќе мора да воспостават идеална соработка, а се чини дека имаат добар почеток.

Ирвинг и Дончиќ беа заедно во тимот на Леброн Џејмс на Ол-стар натпреварот во Солт Лејк. Во моментите кога седеа еден до друг на клупата, следеше класичната „фора“ на Дончиќ, која Ирвинг не ја очекуваше.

Дончиќ е познат по тоа што сака добро време и опуштена атмосфера во неговиот тим. За тоа сведочи неговиот однос во словенечката репрезентација, но и во Далас во периодот кога во тимот беше Бобан Марјановиќ.

Сега Дончиќ и Ирвинг навистина треба да формираат добро партнерство и вакви работи веројатно ќе им помогнат во тоа.