Connect with us

Други спортови

ВИДЕО: Крај на сезоната за еден од најдобрите скијачи во светот

Французинот Алексис Пинтуралт тешко го повреди коленото при пад за време на супервелеслаломот во Венген и за него оваа сезона е завршена, соопшти Француската скијачка федерација (ФФС).

Пинтуралт ги скинал предните вкрстени лигаменти на левото колено. Тој со хеликоптер е пренесен во најблиската болница, од каде ќе биде пренесен во татковината, каде ќе бидат извршени дополнителни испитувања и операција. „Тој заработи скинати предни вкрстени лигаменти на левото колено. Неговата сезона заврши“, објави ФФС.

Пинтураулт во кариерата освои 34 Светски првенства, а пред три години беше и вкупен победник на Светското првенство. Сезонава се откажа од слалом и се посвети на тренинзите во брзи дисциплини. Моментално е на 12-тото место во генералниот пласман.

“Го видов Алексис како падна, никогаш не е лесно да се види што се случува со мојот пријател. Оваа есен имаше некои последици и за мене. Пред почетокот си реков: скијај добро, но не ризикувај се”, изјави за АФП Марко Одермат, победникот во спуст во четврток и второпласираниот во супервелеслалом.