Connect with us

SPORTM.mk

ВИДЕО: Мбапе сакаше да ја копира „Божја рака“ на Марадона

Објавено:

Тој сакаше да биде запаметен во текот на вечерта на 22 јануари 2020 година во Купот на Франција. Килијан Мбапе, напаѓачот на ПСЖ, не постигна гол во победата од 3:0 над Ремс, но тоа сакаше да го стори во една прилика, со прилично чуден обид …, со рака. Повеќе или помалку, тој сакаше да ја имитира „Божјата рака“ на Диего Марадона, која влезе и ќе остане во историјата на спортот.

Парискиот напаѓач се обиде да ја внесе топката во мрежата со својата рака. Гест што не потсети сите на славниот гол на Марадона против Англија на Светското првенство во 1986 година во Мексико. Сепак, Мбапе лежеше на земја и не се крена во воздухот, како аргентинската легенда, па неговото движење беше многу забележливо.

И покрај тоа што успеа да ја испрати топката во мрежата, судијата го забележа тоа и го предупреди со жолт картон. Веднаш по натпреварот, самиот играч го објави моментот на Твитер, иронично сакајќи се што се случи. Објавата беше проследен со многу солзи смеа …

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама