ВИДЕО: Во Исланд турците беа дочекани со четка за WC шолја, а поради тоа се огласи и Ердоган

Вистински хаос се случи на аеродромот во исландскиот град Кеглавик гоа допатуваа репрезентативците на Турција.

Турција игра натпревар од квалификациите за Европското првенство против Исланд,  а „добредојде“ на аеродромот сигурно нема да го заборават. Прво напаѓачот Бурак Јилмаз објави дека чекаа и имаа неверојани контроли.

Но вистински хаос настана кога даваше изјава Емре Белезоглу затоа што еден од исландските новинари пред него стави шетка за WC шолја. Поради сето ова настана голем проблем кој би можел да ги наруши дипломатските односи на Турција и Исланд.

Ваквиот гест на исландскиот аеродром му засмета и на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган кој истоа така јавно се огласи.

„Недостатокот на почитување кон нашата национална екипа на Исланд е неприфатлив“, порача Ердоган

Веројатно не е ниту свесен каква лавина покренал, а Турците преку тоа нема да поминат. Некои дури најавиа „пеколен“ дочек за репрезентацијата на Исланд  кога ќе се игра натпреварот во Турција.