Connect with us

Други спортови

Во Доха им препорачуваат специјална облека на одбојкарите, а Германците најавија бојкот

Published

on

Светското првенство во одбојка на плажа во Доха треба да се игра во специјални комбинации на облека, бидејќи Катар е муслиманска земја каде што се применуваат посебни закони за жените.

Меѓународната одбојкарска федерација препорача малку поинаква облека од онаа во која претежно настапуваат одбојкарките. Наместо бикини, треба да се носат маици со кратки ракави, а долниот дел од опремата да достигне над колената.

Сепак, проблемот се јавува кога се знае дека за тоа време температурата ќе биде до 30 степени, што би го направило неподносливо играњето во ваква облека.

Најжестоките критики стигнаа од германската репрезентација, а Карла Боргер и Џулија Суде дури се заканија со бојкот доколку не можат да играат во вообичаената облека.

„Не станува збор за тоа дали сме повеќе или помалку облечени, туку за тоа што не смееме да носиме облека во која ги работиме своите работи“, изјави Суде за „Шпигел“, кој не чекаше долго за одговор на синдикатот. Покрај тоа, дури и организаторите на арапските турнири се огласија и во изјавата напишаа дека сите натпреварувачи можат да носат што сакаат и дека нема да има кодекс на облекување на турнирот.

Facebook