Поврзи се со нас

Фудбал

Во Франција, фудбалот ќе биде достапен само на ТВ

Иако многу навивачи во Франција се надеваа дека конечно ќе можат да се вратат на трибините и да ги следат дуелите на нивните омилени екипи во живо, тоа нема да се случи толку брзо.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека мерките против пандемија се меѓу најстрогите и дека не планира да ги намали наскоро.

Тој, исто така, најави 400 милиони евра помош за спортскиот сектор погоден од коронавирусот.

Она што е сосема сигурно е дека фудбалските натпревари нема да се следат во Франција до летото 2021 година и ќе бидат можни само преку телевизија.

Да потсетиме, Французите беа меѓу првите кои воведоа строги мерки и беа меѓу првите кои ги затворија сите стадиони и спортски центри.

loading...

Facebook