Поврзи се со нас

Фудбал

Во јануари одат по Меси: Погледнете како би можел да изгледа Манчестер Сити

Лионел Меси го шокираше фудбалскиот свет ова лето кога побара раскин на договорот со Барселона.

Меси сакаше да го напушти клубот по дебаклот во Лигата на шампионите, но и поради лошите односи со управата на Барселона. Сепак, не му дозволија да го стори тоа, па на крајот тој остана во тимот затоа што никој не можеше да ја активира откупната клаузула од дури 700 милиони евра.

Аргентинецот најмногу се поврзуваше со преселба во Манчестер Сити бидејќи многумина веруваат дека тој сака повторно да работи со Пеп Гвардиола. Иако остана во Барселона, многумина стравуваат дека е само привремено и дека Меси не го сменил мислењето за заминување.

Англиските медиуми денес објавија дека Сити ќе се обиде да го донесе Меси во јануари, иако тој ќе биде слободен агент на лето, бидејќи неговиот договор истекува. Тие очигледно не сакаат да чекаат тој да се предомисли и да го продолжи договорот со Барса, а тие ќе испратат понуда за него во јануари.

Сити зборува и за фактот дека Барселона е во финансиска криза и секоја продажба на играчи ќе биде многу корисна. Каталонците имаат долг од дури 600 милиони евра, а продажбата на Меси сигурно би го намалила барем малку.

„Сан“ веќе пишува за тоа како би можел да изгледа Манчестер Сити во втората половина од сезоната доколку го доведе Меси, а тие најавија и неколку интересни формации.

loading...

Facebook