Connect with us

Фудбал

Еквадор победи без тензија, Енер Валенсија постигна три гола, два му се броеа

Еквадор ги освои првите 3 бода на Светското првенство во 2022 година, откако го победи Катар со 2-0 во воведниот натпревар на Светското првенство. Енер Валенсија постигна два гола, а третиот му беше поништен.

Напаѓачот на Фенербахче најпрвин погоди во 3. минута, но голот беше поништен поради заседа. Во 16. минута јужноамериканците дојдоа до пенал, кој беше досуден за прекршок против Валенсија, тој застана зад белата точка и го постигна првиот гол на натпреварот.

Во 31. минута Валенсија постигна втор гол. По центаршут од десната страна, Валенсија со глава ја упати топката во долниот десен агол од голот.

Катар никако не му пречеше на Еквадор и за 90 минути создаде само 2-3 прилики за гол, кои не беа ни најчисти. Фудбалерите на Катар ниту еднаш не го погодија голот на Јужноамериканците.

Домаќините од Катар ентузијастички го започнаа натпреварот, при што двете селекции направија доста силни судири во првите две минути од натпреварот.

Во 16. минута јужноамериканците дојдоа до пенал, кој беше досуден за прекршок против Валенсија, тој застана зад белата точка и го постигна првиот гол на натпреварот.

Постигнат е првиот гол на Светското првенство

Во 31. минута Валенсија постигна втор гол. По центаршут од десната страна, Валенсија со глава ја упати топката во долниот десен агол од голот.

ВИДЕО: Валенсија повторно ја затресе мрежата на Катар

Домаќините од Катар ентузијастички го започнаа натпреварот, при што двете селекции направија доста силни судири во првите две минути од натпреварот.

Веќе во 3. минута Еквадор ја внесе топката во мрежата, првично голот беше блокиран, но по интервенцијата на ВАР се покажа како заседа. По директниот слободен удар топката беше истурена во шеснаесетникот на Катар, домашниот голман Саад Ал Шееб излезе необележан, тоа му овозможи на Торес да ја игра топката акробатски и да ја стави на главата на Валенсија, кој погоди од неколку метри во домот. цел . Меѓутоа, се покажа дека кога излегол на тренинг, Шеиб го оставил противникот во заседа, за што се пресметувало.

Фудбалерите на Еквадор извршија притисок врз домаќините уште во почетните минути од натпреварот. По центаршут од слободен удар следеше центаршут во шеснаесетникот, потоа дојде до тензија, но топката беше расчистена.

Во 15. минута Енер Валенсија беше внесен зад одбраната на Катар, го совлада голманот, а Саад Ал Шеиб направи прекршок што резултираше со пенал досуден од Даниеле Орсато. Една минута подоцна, Валенсија застана зад белата точка и ладнокрвно направи гол.

Еквадор продолжи да игра поактивно во минутите по голот.

Во 31. минута Енер Валенсија го постигна својот втор гол на натпреварот. Тој беше најдобро пласиран по центаршут од десната страна и со глава ја упати топката во долниот десен агол од голот на домаќините.

Во 44. минута Енер Валенсија се повреди и мораше привремено да го напушти теренот со болки, но потоа се врати на теренот.

Катар можеше да израмни во последната секунда од продолжението од 5 минути. По центаршут од левата страна, топката беше упатена кон Алмоез Али, кој одигра удар со глава, но го промаши голот.

Второто полувреме започна с очаквано по-добра игра на Еквадор, като домакините на успяват да намерат правилния път за креативни атаки в посока вратата на “жълтите”.

В 55-ата минута Еквадор създаде чудесна голова възможност, но Саад Ал Шееб спаси удар на Ромарио Ебара.

Во 62. минута домашните создадоа добра прилика за гол. Педро Мигел упати со глава, но топката помина покрај голот.

По 60. минута играта се смири, а гостите од Еквадор мирно ја играа топката.

Непосредно пред крајот на натпреварот Еквадор направи добар напад, топката беше упатена кон Естрада, но таа се покажа предолга и излезе во аут.

Во 86. минута Мохамед Мунтари се обиде со изненадувачки удар од далечина, но топката излезе во аут.

Facebook

Реклама