Connect with us

Фудбал

Ѕвезда на Манчестер Сити сместена во најозогласениот затвор, стравува од навивачите на Манчестер Јунајтед

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Бенџамин Менди ги помина божиќните празници во Стрејнџвејс, еден од најстрогите и најозлогласените затвори во Велика Британија, каде ќе остане и во иднина.

Станува збор за затвор во кој затворениците се категоризираат како опасни, а Менди бил таму не затоа што е еден од нив, туку токму спротивното, од страв дека му е загрозена безбедноста.

Овој затвор еден од најстрогите затвори во Англија и е опремен да се справи со сите потенцијални проблеми, а дополнителна непријатност за Менди би можеле да бидат навивачите на Манчестер Јунајтед, кои во голем број се сместени во тој затвор.

„Сан“ пишува дека го очекуваат провокации и потенцијални проблеми, особено што е обвинет за сексуални злосторства. Британскиот таблоид открива дека на истото место бил префрлен и второобвинетиот Луис Саха Матури.

Сан додава дека истрагата спроведена во септември минатата година покажала дека повеќето затвореници се затворени 22 часа на ден, па нема да имаат многу време и простор за други активности.

Менди се соочува со шест точки од обвинението за силување и една точка за сексуален напад, во кои се вклучени четири жени на возраст над 16 години кои поднеле тужба.

Манчестер Сити го суспендираше 27-годишниот лев бек во август, а клубот тогаш соопшти дека го сторил тоа бидејќи е започнат правен процес. Сето ова се случуваше во периодот од октомври 2020 до август 2021 година, а штом оваа вест се појави во медиумите, Манчестер Сити излезе со официјално соопштение со порака дека Менди е суспендиран.

Менди пристигна во Манчестер Сити од Монако во 2017 година и оттогаш освои три титули во англиската лига. Неговото следно судење е закажано за 24 јануари.

Реклама

Facebook

Реклама