Connect with us

Кошарка

Антиќ, Блажевски, Гечевски одиграа за лекување на младата Ирена

Голем број на врвни македонски кошаркари продефилираа на теренот во „Гратски парк“ чија цел беше собирање на средства за помош на 25 – годишната мајка на две деца, Ирена Танчева, која остана неподвижна по тешка сообраќајна несреќа од пред една и пол година и неопходно и е лекување во Русија.

Основната цел на овој натпревар од хуманитарен карактер е  остварена, па собраните парични средства ќе и бидат од голема помош на младата мајка.

На едно место по долго време во ист дрес се најдоа поранешни шампиони во црвено-белиот дрес како Перо Антиќ, Марјан Србиноски, Тодор Гечевски, Перо Блажевски, Ристе Стефанов, Енес Хаџибулиќ, Александар Јончевски, Тони Симиќ, Борис Нешовиќ и Александар Димитровски, кои од клупата беа диригирани од легендарниот Лазар Лечиќ. Тие го намачија составот на Марин Докузовски, кој на крајот победи со 104:101.

Резултатот, сепак, беше во втор план, а неколку стотината присутни имаа можност да ја покажат својата хуманост во кутиите за донации кои беа поставени во салата.

ФОТО: Д. Митрески

Реклама
Реклама

Повеќе од Кошарка

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com