Атлетико повторно не прими гол и без тензија се справи со Валенсија

Атлетико Мадрид ја победи Валенсија со 3:0 во натпревар од 5. коло на Ла Лига и ја оствари втората последователна победа во првенството. Конор Галагер, Антоан Гризман и Хулијан Алварез беа прецизни за „душеците“ на Цивитас Метрополитано бидејќи Атлетико собра 11 бода и се искачи на 3. место во провизорниот поредок, додека Валенсија е последна со 1 бод.

Избраниците на Диего Симеоне го започнаа натпреварот посилно, а во 20. минута Џорџи Мамардашвили одлично одбрани на ударот на Александар Серлот.

Во 33. минута Самуел Лино ја прими топката во шеснаесетникот на Валенсија по центаршут, но не можеше добро да шутира.

Шест минути подоцна „душекчиите“ поведоа. Антоан Гризман залета во шеснаесетникот десно од голот, а потоа ја пресече топката до Родриго де Пол. Тој одигра додавање во ходникот за Конор Галагер, кој беше исфрлен од дефанзивците на гостите, без двоумење да ја испрати топката во мрежата на Валенсија!

По пет минути од вториот дел, гостите имаа добра шанса да извлечат гол, но ударот на Хави Гера помина покрај голот.

Атлетико од своја страна не му прости на противникот во 54. минута кога Самуел Лино со глава ја упати топката за Антоан Гризман, а тој шутираше покрај Мамардашвили за 2-0!

Во 77. минута Маркос Љоренте дојде до топката во шеснаесетникот и шутираше, но таа ја погоди стативата од левата страна.

До крајот на натпреварот Атлетико Мадрид ги затвори просторите во одбраната и не дозволи Валенсија да стигне ниту до почесен гол, а за возврат постигна трет гол. Истиот падна во четвртата минута од додаденото време, а негов автор беше Хулијан Алварез, кој го комплетираше контранападот со својот прв гол со тимот на „душеците“.