Connect with us

Други спортови

Банаја е подготвен за стартот на сезоната 2022 во Мото ГП

Франческо Банаја е целосно подготвен за почетокот на сезоната 2022 во Мото ГП. Возачот на Дукати минатата година заврши на второто место и беше главен ривал на светскиот шампион Јамаха Фабио Квартараро. Пеко освои четири успеси и одлично се претстави во втората половина од 2021 година.
Бања го пофали новиот мотоцикл на Италијанците на постсезонскиот тест на шпанската патека Херез. Италијанскиот тркач даде најдобро време и рече дека велосипедот е подготвен за трка. Новото Дукати го пофали и Хорхе Мартин од Прамак.
„Дукатите добиваат многу информации од нивните пилоти. Покрај мене, тие се потпираа на Милер, Зарко, Мартин, Бастианини и Марини. Сите велат дека Ducati е најлесниот мотор за возење. Јас не мислам така. Но, ова е нешто со кое не можам да се споредувам бидејќи не сум возела за друга марка. Тешко е да се каже какво е однесувањето на мотоцикл без да се вози“, рече Банаја.

„Сакам да имам брза машина која може добро да се снајде на патеката за брзо вртење. Дефинитивно имавме проблеми на таквите линии во 2021 година. Почнав да се чувствувам посигурен со новиот феринг. Сепак, имаме уште многу работа доколку сакаме да бидеме на врвот. Нашите инженери работат многу напорно за да го подготват моторот за 2022 година“.

„На тестот во Херез нашето време со новиот прототип беше неверојатно, бидејќи го снимив со полн резервоар и средно тврди гуми. Така, чувството беше неверојатно. Секој пат кога ќе се качите на нов мотоцикл, ви треба малку време да се прилагодите. Се започна многу добро. Работев напорно и веќе вториот ден бев многу самоуверен. Бев подготвен да се натпреварувам следниот ден“.

„Инженерите на Ducati направија неверојатна работа со велосипедот за следната година и сигурен сум дека ќе бидеме изненадени од тестовите во Малезија“, заклучи Франческо Банаја.

Реклама

Facebook

Реклама