Connect with us

Ракомет

Бесно второ полувреме на Германците, Белорусите не го издржаа силниот ритам

По првото полувреме Германија беше во негатива, но во продолжение ја оправда улогата на фаворит.

Натпреварувањето започна и во групата Д на Европското првенство во ракомет, а во првиот натпревар од оваа група Германија во Братислава ја совлада Белорусија со 33:29.

Белорусите извонредно го започнаа натпреварот, по десет минути водеа со 7:2, а Германците потоа успеаја да фатат ритам и да направат пресврт од 11:10 во своја полза.

Сепак, до крајот на првото полувреме Белорусите успеаја да ја вратат минималната предност и во останатите 30 минути резултатот беше 18:17 за Белорусија.

Германците заостанаа уште неколку минути, но потоа направија серија од 4:0 за водство од 23:20 и не ја загубија предноста која до крајот беше меѓу два и пет гола разлика.

Хефнер и Шилер со по осум гола ги предводеа Германците, а кај Белорусија најефикасен беше Ваилупау со седум гола.

Во оваа група вечерва се среќаваат Австрија и Полска.

Реклама

Facebook

Реклама