Connect with us

Фудбал

Беспрекорното второ полувреме му донесе успех на Вердер Бремен

Вердер Бремен ја победи Фортуна Дизелдорф со 3-0 и се доближи до вториот лидер во Бундеслигата, Сент Паули, кој израмни на 2-2 со преживеаниот Ерзебирге Ауе. Во игра за „бременските музичари“ во 89. минута влезе Илија Груев Јуниор.

Првото полувреме не понуди ништо интересно, но второто беше повеќе од бурно. Во 58. минута, во опасен контранапад на Вердер, шведското крило Кристофер Петерсон направи груб прекршок поради доцната поделба и го остави својот тим со играч помалку.

Само 8 минути откако останаа со играч повеќе, зелените го отворија резултатот преку Никлас Фулкриг, кој погоди со глава. Голот се сметаше и на ВАР, но Германецот беше во редовна позиција. 10 минути подоцна видео репризата не беше на страната на тимот од Бремен, поништувајќи гол на Марвин Дјукс. Сепак, по уште 5 минути, 27-годишниот напаѓач го удвои резултатот.

Во 87. минута авторот на првиот гол Фулкриг го постигна својот втор гол на натпреварот. Тој и вториот голгетер Дукс ја искористија грешката во одбраната на Дизелдорф и за поранешниот играч на Хановер останаа најлесните од неколку метри.

Реклама

Facebook

Реклама