Connect with us

Ракомет

Битолско „Ел Класико“, Еурофарм Пелистер ја отвори сезоната со триумф

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денеска, новата сезона ја започнаа со победа, славеа во битолското „Ел Класико“, против Еурофарм Пелистер 2 со 29:24.

Еурофарм Пелистер уште од самиот почеток на натпреварот ја презеде контролата на играта, па стигнаа до предност од +4 (9:5), но Еурофарм Пелистер 2 оствари прекрасна серија со која намалија на 10:9, но потоа слеуваше брзо враќање во игра на избраниците на Жељко Бабиќ, па на полувреме се замина со резултат од 13:10.

Еурофарм Пелистер второто полувреме го продолжи со исте интензитет, највисоката предност која ја забележаа беше +6.

 

Најефикасни од избраниците Бабиќ беа: Божиќ Павлетиќ, Обрадовиќ и Мандалиниќ со по пет гола, а триапти погоди Периќ.

Во екипата на Еурофарм Пелистер 2 прв стрелец беше Павле Петровиќ со четири гола.

Facebook