Connect with us

Други спортови

Борис Бекер: Ноле е дел од моето семејство, но греши

Легендарниот Борис Бекер го коментираше скандалот околу Новак Ѓоковиќ. Според него, светскиот број 1 во машкиот тенис прави голема грешка. Српскиот тенисер е приведен во хотел за илегални престојувалишта во Австралија. Тој отпатува за Мелбурн откако доби медицинско ослободување за да игра на Австралија опен, но граничните службеници му ја одбија визата во средата.

„Како негов поранешен тренер, блиски сме со Новак. Тој е како дел од моето семејство, каде што секогаш има спорови. Во овој случај мислам дека Ноле прави голема грешка што не се вакцинира. Оваа акција му ја загрозува целата кариера и можноста да се конкретизира како најдобар тенисер на сите времиња. Додека го тренираше, четири пати го освои Австралија опен. Ги знам неговите способности, имав одличен дух“, напиша Бекер за Дејли Мејл.

„Неговите силни страни можеби се слабости. Решеноста што ја гледам за време на неговите натпревари може да стане тврдоглава. Немав можност да разговарам со Новак, но го повикувам да се вакцинира. Друго прашање е дали ќе ме слуша. Разбирам дека како личност која наполнила 50 години, поинаку гледам на моето здравје бидејќи се чувствувам позагрозено“, продолжи легендарниот тенисер.

„Веќе разговарав за ова со моите деца и ги убедив да се вакцинираат. Дали Новак ќе го преземе овој чекор? Не можам да бидам сигурен. Ако не го направи, ќе му биде жал за 10 години. Не се работи само за Австралија. Живееме во таков свет што без вакцина е многу тешко професионален тенисер да патува. Ова се правилата, сакале ние или не. Можеби еден ден работите ќе се вратат во нормала. Новак има 34 години и нема многу време да ги оствари своите цели“, изјави Бекер.

Реклама

Facebook

Реклама