Поврзи се

Фудбал

Четири екипи вредат повеќе од милијарда, Реал Мадрид и ПСЖ наскоро влегуваат во елитата

Ако порано се велеше милиони сега може да се каже дека милијарди се слеваат во фудбалот кој стана планетарно најпопуларен спорт.

Според истражувањето Меѓународниот центар за спортски студии најмногу вреди Манчестер Сити додека на ТОП 10 листата интересно го нема ПСЖ.

Според извештајот на ЦИЕС, играчите кои настапуваат за Сити вредат повеќе од една милијарда евра. Вредност со исти бројки имаат уште и Тотенхем (1.173 милијарди), Барселона (1.130), и Челзи (1.040).

Следуваат Манчестер Јунајтед (919 милиони евра), Реал Мадрид (903), Ливерпул (901), ПСЖ (864), Атлетико Мадрид (800) и Јувентус (743).

ФОТО

loading...

Повеќе од Фудбал