Connect with us

Кошарка

Дирк Новицки доби улица во Далас

Објавено:

Легендарниот германски кошаркар Дирк Новицки доби улица со неговото име во градот Далас во сојузната држава Тексас во САД.

Новицки е најдобриот стрелец во историјата на НБА клубот Далас Маверикс, цели 20 години го носеше дресот овој клуб, па затоа му беше оддадена ваква чест, со оедногласна одлука на советот на градот Далас. Во 2011 година, Далас стана шампион на најсилната лига на светот, а најзаслужен за тоа беше токму „синиот ангел“.

Улицата која е крстена по Новицки, се наоѓа во непосредна близина на салата во која Германецот две децении играше како домашен.

 

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама