Connect with us

Ракомет

Доктор Кирил Лазаров во ноќта кога стана рекордер во ЛШ го однесе Нант во четвртфинале

Published

on

Ноќта кога стана апсолутен рекордер по бројот на натпревари во ЕХФ Лигата на шампионите, богот на ракометот Кирил Лазаров го однесе својот Нант во четвртфиналето на елитното натпреварување, и покрај поразот на домашен терен пред седум дена 25:24.

На феноменалниот реванш во Легион салата, францускиот претставник го изненади фаворизираниот Киелце 31:34 и закажа четвртфинален судир, најверојатно со Веспрем.

Во последната четвртина од играта, чудесниот Лазаров, со топка наместо со молив во рацете, ја напиша својата докторска дисертација за ракометот на 40 × 20 во Киелце. Но, Лазаров не беше единствениот херој на овој подвиг на тимот на Алберт Ентрериос. Најдобриот француски играч за врска во последните 10 месеци, Емерик Мине, имаше незаборавна вечер, Драган Пешмалбек беше брилијантен на линијата, а помеѓу стативите доминираше Емил Нилсен, кој постигна неверојатни 17 одбрани до 40-та минута. Португалецот Кавалканти ја одигра играта на својот живот, а Валеро Ривера, за разлика од одбраната, беше непогрешлив во шутот, и од игра – и од седум метри.

Целиот тим на Нант, благо речено, беше на висина на задачата и тоа беше единствениот начин да се елиминира моќниот фаворит. Во текот на целиот натпревар, францускиот тим водеше, со исклучок на две измени во 45-та минута (23:22, 24:23). Тоа беа единствените две предности на домашниот тим, но тогаш македонскиот волшебник ги презеде работите во свои раце, и им покажа на сите зошто со сите сили се борат во Нант да го одложат крајот на кариерата барем за една година. Тој волшебно ги измами гигантите пред него за време на ударите, Волф можеше да гледа само како се тресе неговата мрежа, а Пешмалбек чекаше со генијални асистенции со широко отворени очи, со кои го „хранеше“ фантастичниот Емерик Мајн. Емил Нилсен натпреварот го заврши со 19 одбрани, од кои четири беа удари од седмерци, а младиот тренер Алберто Ентрериос славеше голема победа против својот учител Талант Душебаев.

Но, да се навратиме на нашиот Кирил Лазаров. Покрај тоа што на денешниот натпревар постигна 4 гола и забележа 5 асистенции, Лазаров со овој натпревар го забележа 250. настап и стана рекордер по бројот на настапи во Лигата на шампионите.

Претходно рекордот го држеше Арпад Штербик кој забележа 249 настапи во ЛШ.

Facebook