Поврзи се со нас

Ракомет

Европското ракометно првенство само во Данска, Норвешка се откажа и не сака да биде домажин

Норвешка денеска се откажа од организација на Европското првенство (ЕП) за жени.

„Мораме со тешко срце да соопштиме дека овој пат не беше можно да се организира шампионатот на домашен терен во Норвешка“, рече претседателот на норвешката ракометна федерација, како што објави веб-страницата на федерацијата.

Првично беше предвидено шампионатот да се одржи во пет града, но потоа се се сведе на Трондхајм и Хернинг. Данскиот град останува во игра, но неизвесно е каде ќе се играат другите групи.

Турнирот е закажан за оваа година од 3 до 20 декември, а заедно со Норвешка домаќинство доби и Данска.

loading...

Facebook