Connect with us

Други спортови

Ферстапен го сака Алонсо повторно на чело

Светскиот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, изрази став дека двократниот шампион Фернандо Алонсо заслужува да биде на чело на колоната, а не во нејзината средина, каде што ги помина последните години од својата кариера.

Шпанецот се врати во спортот по двегодишна пауза на почетокот на сезоната 2021 година со тимот на Алпин. И покрај тешките први стартови, тој ја најде својата стара форма и направи брилијантни борби во втората половина од кампањата.

Меѓу нив беше и неговата жестока одбрана против Луис Хамилтон во Унгарија, што му овозможи на неговиот тимски колега Естебан Окон да победи на Хунгароринг. Покрај тоа, Алонсо успеа да го освои својот прв подиум од 2014 година, откако заврши на третото место на Големата награда на Катар, каде што повторно покажа многу високо темпо.

„Би сакал да го видам назад во челото. Тој навистина го заслужува тоа, тој е двократен шампион. Исто така, многу е убаво да се разговара со него и да се слушне што мисли за различни ситуации. Тој никогаш не се откажува, тој е вистински борец.

„За жал, во последните години не може да го направи тоа во челото бидејќи нема брз болид. Ми се допаѓа неговиот менталитет, тој е навистина инспириран, тој е мотивиран да биде во Формула 1 на негова возраст и да биде тука уште многу години. Тој секогаш сака да победува, сака да биде најдобар. Добро е за мене да го видам тоа“, изјави возачот на Ред Бул.

Во 2022 година во Формула 1 влегуваат сосема нови технички правила, кои сериозно ја отвораат вратата за сите тимови да интервенираат во битката за првото место. Затоа повеќето тимови, вклучително и Алпин, не развија голем дел од своите болиди за 2021 година и рано целосно се фокусираа на своите болиди за следната сезона.

Реклама

Facebook

Реклама