Connect with us

Фудбал

Флик се подготвува за тренер во Барселона

Поранешниот селектор на германската репрезентација и Баерн Минхен Ханс Дитер Флик наскоро може да ја предводи Барселона.

Според новинарот и инсајдер Алфредо Мартинез, специјалистот веќе почнал да се подготвува за работа во каталонскиот клуб. Го учи јазикот и бара помошници кои ќе му помагаат во Барселона.

Претходно се дозна дека Чави ќе ја напушти функцијата во Барселона на крајот од сезоната.

Во септември 2023 година, Флик го напушти селекторското место во германската фудбалска репрезентација.