Connect with us

Тајмаут

ФОТО: Целата кариера на Ван Нистелрој во еден дрес

Руд ван Нистелрој е напаѓач кој одбележа една ера во фудбалот, а најдобрите денови во својата кариера ги помина во дресот на Манчестер Јунајтед.

Ван Нистелрој во дресот на „Црвените ѓаволи одигра 150 натпревари и постигна 95 голови, па сигурно и сега е еден од најдобрите играчи за навивачите на Манчестер Јунајтед. Овој Холанѓанец кариерата ја заврши пред скоро седум години, а тоа го направи после сезоната во дресот на Малага.

Овој Холанѓански напаѓач кариерата ја започна во Ден Бош каде дебитираше во 1993. година, а после четири сезони премина во Хереневен каде со својата игра го привлече вниманието на ПСВ. Тука на 67 натпревари постигна 62 голови, па го „натера“ Сер Алекс Фергусон да реагира и да го донесе на „Олд Трафорд“.

После Јунајтед, четири сезони со доста успех настапуваше за Реал Мадрид, а во финишот на кариерата уште по една сезона одигра за ХСВ и Малага. Кариера каква што сигурно секој фудбалер посакува.

Интересно е тоа што Ван Нистелрој на поклон доби дрес кој е составен од сите дресови на тимовите за кои играл. Тој беше одушевен од поклонот и мораше тоа да го сподели со неговите фанови. Големата кариера на „страшниот“ напаѓач, на крајот застана во еден, но сепак вреден дрес.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Тајмаут

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com