Connect with us

Ракомет

Франција четврти пат европски првак во ракомет

Ракометарите на Франција го освоија златниот медал на Европското првенство во Германија совладувајќи ја Данска со 33-31 (27-27, 14-14) по продолжение во возбудливо финале одиграно вечерва пред 19.750 гледачи во Келн.

Лудовик Фабрегас со осум голови беше најефикасен во француските редови, додека Данците со девет голови ги предводеше Микел Хансен.

За актуелниот олимписки првак Франција ова е четврта европска титула до која дојде во своето четврто финале.

Во натпреварот за бронзениот медал, Шведска го совлада домаќинот Германија со 34-31.

Македонската репрезентација го заврши настапот на 16. Европско првенство на 17 место.