Connect with us

Други спортови

Ѓоковиќ на Ролан Гарос ќе игра без вакцина

Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ ќе добие дозвола да игра на Отвореното првенство на Франција подоцна оваа година, дури и ако не е вакциниран против КОВИД-19, изјави во петокот францускиот министер за спорт.

Одлуката на Австралија да му ја укине визата на Ѓоковиќ, која беше доделена врз основа на медицинско ослободување пред Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн, предизвика бес, предизвикувајќи ги оние кои велат дека не требало да му биде понудено влез против неговите приврзаници.

Франција не забранува невакцинирани лица да влезат на нејзина територија, но наметнува построги ограничувања од оние кои биле вакцинирани.

Министерката за спорт Роксана Марасињану рече дека протоколите на Меѓународната тениска федерација за големи настани значат дека невакцинираниот играч ќе има право да влезе во Франција и да учествува на Ролан Гарос, кој започнува во мај.

Ѓоковиќ (34) одби да го открие својот статус на вакцинација, додека јавно ги критикуваше задолжителните вакцини. Тој не ги откри причините за неговото медицинско ослободување.

„Тој нема да ги следи истите организациски мерки како оние што се вакцинирани. Но, сепак ќе може да игра на Ролан Гарос бидејќи протоколите и „балоните“ го дозволуваат тоа“, изјави Марасињану за радиото FranceInfo.

Реклама

Facebook

Реклама