Connect with us

Други спортови

Ѓоковиќ собори уште еден рекорд на Федерер и го израмни својот настап од Австралија

Новак Ѓоковиќ во понеделник рутински го започна настапот на Ролан Гарос победувајќи го Александар Ковачевиќ со 3:0 во сетови, додека во среда го чека посериозен предизвик во форма на дуел со Мартон Фучовиќ.

Србинот го брка својот 23. Грен слем во кариерата, со што би станал апсолутен рекордер во историјата на тенисот, но во меѓувреме успеа да ја подобри статистиката и воедно да врзе уште некои рекорди.

Така, со триумфот против Ковачевиќ ја забележа 65-та последователна победа во првото коло на Грен слем турнирот, израмнувајќи го со Роџер Федерер по тој параметар, а веќе на Вимблдон можеше сам да го држи овој рекорд.

Прв следен на листата е само Давид Ферер со 47 победи, што покажува колку е импресивен овој учинок.

Ѓоковиќ оствари и 86 победи на Ролан Гарос со што се израмни на Отвореното првенство на Австралија, каде е апсолутен владетел со 10 титули.

Со ова го израмни својот рекорд со што се наоѓа на шестото место на сите времиња по бројот на победи на еден Грен слем. Доколку оствари уште три триумфи во Париз, ќе се израмни со настапот на Федерер на УС Опен.

Advertisement