Connect with us

Ракомет

Голем скандал на стартот од 2022 година: Наместен натпревар од Лигата на шампионите!

Нов скандал ја тресе спортска Европа.

Според информациите до кои дојде угледниот шведски медиум „Handbollskanalen“, ракометниот натпревар од Лигата на шампионите имал најочигледно местење досега.

Триумфот за домаќините падна на 1,05, додека, да речеме, хендикепот скокна од 2,5 на 5,5 на полувремето кое заврши со минимална разлика.

Експертите за обложување наведоа дури 19 сосема нелогични ситуации, кои „не изгледаа нормално“, а се однесуваат на однесувањето на играчите на теренот. Двата натпревари кои се наплаќаат за местење во текот на второто полувреме имаа дури 20 промени на коефициентите во игрите во живо, а некои беа многу примамливи и на крајот беа реализирани.

Тој натпревар одигран во есенскиот дел од тековната сезона заврши со триумф на домаќините од шест разлика, со возбудлив резултат на полувремето и врз основа на тоа на радар се два натпревари:

Монпеље – Мешков Брест 32:26 (14:12)

Виве Киелце – Порто 39:33 (21:17)

Сега на ред е ЕХФ, а доколку се утврди дека еден од споменатите натпревари бил наместен, клубовите сигурно ќе сносат големи санкции.

Реклама

Facebook

Реклама