Connect with us

Други спортови

Ѓорческа избори пласман во четвртфиналето на ИТФ фјучрс во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласира помеѓу осумте најдобри на ИТФ фјучрсот во Анталија.

Македонката денес во осминафиналето ја совлада Унгарката Амариса Киара Тот со 2-1, по сетови 4:6, 6:4 и 6:4.

Ѓорческа која е трета носителка на турнирот во Турција, во четвртфиналето ќе се соочи со Тара Вирт од Хрватска.