Connect with us

Други спортови

Ѓорческа со победа го стартуваше ИТФ фјучрсот во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа победа во првото коло на ИТФ фјучрсот во Анталија, Турција. Таа денес ја совлада Маделиеф Хагеман од Холандијасо 2-0, во двата сета со по 6:2.

Ѓорческа е рангирана како трета носителка на турнирот.

Веќе утре, Македонката ќе настапи и во конкуренција на двојки заедно со Ева Ведерер од Холандија, а противнички им се јапонската двојка Козаки-Аикава.

Ѓорческа и Ведерер се рангирани како втори носителки.