Connect with us

Фудбал

Хамбург како Борусија! ПРОСЛАВИ пласман во Бундеслигата, но сепак ЗАВРШИ ВО ПЛЕЈ-ОФОТ

Неверојатен крај на сезоната во Звајта, Хајденхајм ја режираше драмата.

Ново лудило во Германија! Само еден ден откако фудбалерите на Борусија Дортмунд шокантно останаа без титулата во последното коло од Бундеслигата, во Звејта е видена уште една драма!

На неверојатен начин беше приведена борбата за пласман во елитниот ранг. Имено, Хајденхајм во последните 90 минути на гостувањето кај Регенсбург влезе со бод повеќе од ХСВ, кој играше на страна и против Сандхаузен.

Поранешниот европски шампион славеше со 1:0, гол на Домпе веќе во третата минута. Сите во таборот на Хамбург внимателно ги слушаа случувањата од натпреварот во Баварија. А таму веќе испаднатиот Јан Регенсбург водеше со 2:1 кога дојде до судиското надополнување.

Сепак, се покажа дека тоа е одлука на главниот судија Сорен Сторкс да дозволи да се одиграат уште 11 минути. И додека тој меч се уште траеше, дуелот во Сандхаузен во голема мера беше завршен. Навивачите, стручниот штаб и играчите на Хамбург започнаа со големо славје на теренот и на трибините, бидејќи веруваа и очекуваа дека Хајденхајм ќе загуби со 2:1.

А потоа следеше нереален пресврт. Најпрвин во 93. минута Јан Никлас Бесте од пенал израмни на 2:2, а во 99. минута првиот стрелец на Звајта, Тим Клидинст постигна гол за историја и пласман на Хајденхајм во Бундеслигата. . За неописливата радост и славење на клубот од Баден-Виртемберг и неизмерната тага и неверување на навивачите и членовите на Хамбург, кои во секунда ја прекинаа прославата во Регенсбург.

ХСВ и во петтиот обид не успеа да избори враќање во друштвото на најдобрите, но сепак ќе имаат шанса да се поправат против Штутгарт во баражот (1 и 5 јуни).

Од друга страна, покрај Хајденхајм, виза за елитниот ранг обезбеди и Дармштад.