Connect with us

Други спортови

Хамилтон на пол позицијата, во Абу Даби се „спушта завесата“ во шампионатот на Формула 1

Полека, но сигурно, „завесата се спушта“ во шампионатот на Формула 1, а пред нас е последата трка во сезоната-Абу Даби.

Завршија сите официјални тренинзи, сите квалификации, на кои повторно доминираше Луис Хамилтон со време од 1:34:779 и освои пол позиција.

За британскиот возач, кој ја одбрани титулата во Формула 1, ова е петта пол позиција сезонава, а вкупно 88 во кариерата.

Трката во Абу Даби почнува во недела во 14 часот.

 

Реклама

Facebook