Connect with us

Ракомет

Хрватите славеа над Катар и патуваат во главната рунда од СП во Египет

Published

on

Во клучниот натпревар за второто коло на Светското првенство во Египет, хрватските ракометари со многу мака го победија Катар со 26:24, во меч кој го судеа македонските арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Хрватска ќе го продолжи натпреварувањето со три бода, додека Катар ќе пренесе два бода во второто коло, а Јапонија еден и тоа оној што победи против Хрватска во 1.коло.

Каубоите беа фаворити против Катар, но повторно се мачеа, иако водеа од самиот почеток, но најголемата предност беше три гола.

Мануел Штрлек постигна шест гола за Хрватска, Марино Мариќ и Марко Мамиќ додадоа по пет, додека Франкис Марцо постигна седум погодоци за Катар.

Прв ривал на Хрватска во второто коло ќе биде Бахреин, кој го освои третото место во групата Д, а Хрватите во второто коло чекаат повеќе дуели со Аргентина и Данска. Двајцата првопласирани од групата одат во четвртфиналето.

На преостанатите натпревари одиграни денес, Јапонија ја совлада Ангола со 30:29, Бахрен беше подобар од Конго со 34:27, додека Шпанија го совлада Тунис со 26:24.

Advertisement

Facebook