Поврзи се

Ракомет

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија.

Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од оваа група помеѓу домаќинот Хрватска и соседот Србија.

Групата Б се игра во Пореч, а во првиот натпревар Белорусија ја совлада Австрија со 27:26, додека вечерва светскиот првак Франција ќе игра со селекцијата на Норвешка.

Европското првенство за македонската репрезентација започнува утре во 19 часот и 30 минути, кога нашите ракометари ќе играат против селекцијата на Словенија во Загреб.

ФОТО

ВИДЕО

ПОВЕЌЕ ОД Ракомет

loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com